Escobar’ ın Metresi Olmak – Virginia Vallejo

valeria-velez Murat Yazıcı Escobar' ın Metresi Olmak - Virginia Vallejo
Valeria Velez (Stephanie Sigman)

Netflix platformunda yayınlananan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Narcos dizisi, Kolombiya’ daki Medellin uyuşturucu karteline kurgusal bir görünüm kazandırıyor. Ancak ben diziyi izlerken sürekli karakterlerin gerçek hayattaki hallerini merak ediyor ve diziyi durdurup merak ettiğim karakter hakkında küçük çaplı bir araştırma yapıyorum. Bu karakterlere ilham veren gerçek kişiler tarafından büyüleniyorum. Dizide oldukça fazla rol alan ve gerçek adı değiştirilenlerden biri de, Virginia Vallejo‘ dan esinlenen Narcos’ un Valeria Velez‘ idir. Senaristlerin biraz da hayal gücünü katarak oluşturdukları karakter olan Valeria Velez gerçek hayattaki karşılığı olan Virginia Vallejo‘ ya oldukça benziyor. Karaktere hayat veren Spectre yıldızı Stefanie Sigman tarafından Netflix serisinde canlandırılan gazeteci, Pablo Escobar ile oldukça tutkulu bir ilişki yaşıyor ve bunu biz izleyiciye başarı ile aktarıyorlar. Peki gerçek hayattaki Virginia Vallejo kimdir?

Oldukça soğukkanlı bir hanımefendi olan Vallejo resmi web sitesine göre , 2006 yılında siyasi sığınma talebinde bulunarak Amerika Birleşik Devletleri’ nde ikamet etmeye başlıyor. Kendisi bir kaç  ödüle sahip Kolombiya’ lı bir yazar ve medya insanıdır. Birkaç Kolombiya siyasetçisine karşı söz vermiş ve onları kartel ile bağlı olmakla suçlamıştır. Göçmenlik ve sığınma talebinin olumlu sonuçlanmasının sebebi ise Sam Amca’ nın istediği istihbarat ve önemli bilgileri adalet sistemine sunarak yardımcı olmasıdır. Ayrıcalıklı bir dünyadan geldi ve aslında beş yıl boyunca Pablo Escobar ile ilişki içindeydi. Birçok uyuşturucu ticaretine ve hesaplaşmasına karşı tanıklık etti. Kendi yaşamında lüksten ve tutkularından vazgeçmedi. Yaşadığı bu fırtınalı ve ahlaksız ilişkiyi anlatan bir anı kitabı kaleme aldı, bu sayede Amerika Birleşik Devletleri’ nde en çok satan İspanyol yazar oldu. Gerçek Vallejo‘ nun nasıl biri olduğuna canlı şahitlik etmek isterseniz özel bir TV kanalı için verdiği röportajı izlemenizi tavsiye ediyorum.

Aslında, önümüzdeki birkaç ay veya yıl içinde “gerçek Valeria Velez” hakkında daha fazla şey duyuyor olacağız. Virginia Vallejo‘ nun romanı Loving Pablo; Hate Escobar 2016 yılında İngilizce olarak yayınlandı. Yine resmi sitesinden öğrendiğim bir detayda yaşadıkları ilişkinin beyaz perdeye bir kez daha aktarılacağıydı. Beyaz perdede Escobar karakterini Jabier Bardem‘ in oynadığı filmde Virginia Vallejo’ ya ise Penelope Cruz hayat veriyor. Bence bu ve diğer projelerde Virginia’ nın adının değiştirilmesinin nedeni Kolombiya’ daki şahsına ve karakterine yönelik aldığı tehditler ve saldırılardan dolayı olmalı. Bu ülkede göreli olarak güvenli olduğunu açıkça ifade ederken, aslında hala tehlikede.

amando-a-pablo-odiando-a-escobar Murat Yazıcı Escobar' ın Metresi Olmak - Virginia Vallejo

pablo-escobar-and-valeria-velez Murat Yazıcı Escobar' ın Metresi Olmak - Virginia Vallejo

Narcos dizisini büyük bir hayranlıkla ve heyecanla izledim. Pablo’ dan sonra en çok nefret ettiğim karakter olan Valeria hakkında merakımı gidermek için yaptığım küçük araştırmayı sizlere de aktarmak istedim. Bu arada Pablo her konuda olduğu gibi burada da kalitesini konuşturmuş. Şu sıralar yaşlı bir teyze olmasına rağmen hala güzelliğini koruyan Virginia’ nın gençlik fotoğraflarından bir kaçını sizlerle paylaşacağım ve riske girmeye değer mi kararı size bırakıyorum. 🙂

 

virginia-vallejeo-1 Murat Yazıcı Escobar' ın Metresi Olmak - Virginia Vallejo

virginia-vallejeo-2 Murat Yazıcı Escobar' ın Metresi Olmak - Virginia Vallejo
Virginia Vallejo

 

virginia-vallejeo-4 Murat Yazıcı Escobar' ın Metresi Olmak - Virginia Vallejo

                                                                                                                                                             Virginia Vallejo

virginia-vallejeo-3 Murat Yazıcı Escobar' ın Metresi Olmak - Virginia Vallejo
Virginia Vallejo
virginia-vallejeo-oldies Murat Yazıcı Escobar' ın Metresi Olmak - Virginia Vallejo
Virginia Vallejo

 

 

 

E-Posta Adresinizi Kaydedin, Yazılarımı İlk Siz Okuyun!

Abone Olun Murat Yazıcı

More from Murat Yazıcı

Boğaziçi Köprüsü Yapım Çalışmaları

BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ PROJE BİLGİLERİ KÖPRÜ İHALESİ Köprünün yapım ihalesine 4 konsorsiyum teklif...
Read More