Plak Pazarı Var Vatandaş!

Geçtiğimiz hafta bir akrabam arayarak, Nautilus AVM’ nin ikinci katında acayip bir olay var tam senlik deyiverdi. Hayırdır dedim heyecanla ve açıklamaya başladı. Burada tezgah açmış plak ve pikap satan bir sürü arkadaş var mutlaka görmelisin! Tabi haftasonunu zor bekledim ve cumartesi günü kendimi orada buldum. İlk pikabımı alalı henüz bir kaç yıl oldu ancak eskiye her zaman ilgi duymuşumdur. Bir pikap almaya karar verdiğim de uzun süre malum sarı renkli sitede ilanlara bakındım durdum. Sonra bir gün evime çok yakın bir yerden verilmiş ilana mesaj atarak aradığım pikaptan bahsettim. Hızlı bir şekilde dönüş yapan ilan sahibi isminin Görkem olduğunu ve evimin hemen arka sokağında oturduğunu söyledi. Aynı gün yanına gittim bana Alman üretimi Fischer marka bildiğimiz pikaplardan farklı bir model gösterdi. Aslında bildiğim bir pikap yoktu, onun yönlendirmeleri ve uygun fiyat avantajı ile pikapı kucakladığım gibi arabama götürdüm. Görkem bana dinlemem için bir de klasik müzik albümü hediye etmişti o gün.

sony hmk 80 b pikap Murat Yazıcı Plak Pazarı Var Vatandaş! plak_temizleme Murat Yazıcı Plak Pazarı Var Vatandaş! plak koleksiyonu Murat Yazıcı Plak Pazarı Var Vatandaş! 45 lik koleksiyonu Murat Yazıcı Plak Pazarı Var Vatandaş!

Sonrası tam bir maceraya dönüştü aslında. İnternette, sahaflarda, akraba ve dostlarda heryerde plakların izini sürdüm. İlk hedef elbette ki Kadıköy’ dü, Akmar Pasajı’ nın alt katındaki Zihni Müzik ile tanıştım öncelikle. Zihni Bey’ in dükkanı temiz, plakları oldukça düzenli idi ancak kendisi biraz garipti. Sorduğum sorulara cevap alamıyor, hatta bazı sorularım için azar işitiyordum. Sonrasında bir daha oraya hiç gitmedim, belki bir gün yine uğrarım ama hobi işinde satıcıların hoşgörüsü ve yönlendirmesi sayesinde bir yere varılıyor. Bu nedenle keyif almak için çıktığım yolda stres olmaya hiç niyetim olmadığından alternatiflerini araştırmaya başladım. Kadıköy balıkçılar çarşısına paralel sokaklardan birinde bulunan apartmanın üçüncü katında aşırı tozlu bir ortama attım kendimi. Normalde internet üzerinden satış yapan garip bir yerdi. Oldukça fazla plak vardı ve tek tek incelmeye başladım. O gün Carlos Santana’ nın çift LP bulunan bir albümünü sadece 10 TL’ ye satın aldım. Kim demiş plaklar pahalıdır diye, yeterki siz doğru zamanda doğru yerde olmayı başarın.

film sidisi yoktur Murat Yazıcı Plak Pazarı Var Vatandaş!

Aradan biraz zaman geçince Görkem beni aradı ve elinde daha iyi bir pikap olduğunu söyledi. Heyecanla gittim yanına ve bana 1970′ lerde acayip popüler olan Sony HMK 80-B modelini gösterdi. Cihaz kompakt bir modeldi, yani hepsi bir arada. Şöyle ki, cihazın üzerinde harika S kol tabir edilen bir pikap, kasetçalar, FM radyo ve dahili amfisi mevcuttu. Elbette ki cihazı çok beğendim ama Fischer’ de işimi görüyordu. Bu nedenle masraf etmek istemediğimi belirtince Görkem sağolsun bana büyük kıyak yaparak tamam abi dedi ve takas ettik cihazları fark ödemeden. Sonraki aşama içindi belki de bu kıyak, çünkü bana JVC ( Japan Victor Company ) marka stüdyo hoparlörleri gösterdiğinde bunlar benim olmalı dedim. Yine çok uçuk olmayan bir fiyata anlaştıktan sonra yeni cihazlarla evin yolunu tuttum.

sony hmk 80 b Murat Yazıcı Plak Pazarı Var Vatandaş!

Artık daha kaliteli bir sisteme sahiptim ve yeni plaklar almak istiyordum. Çok istediğim bir albüm vardı Zerrin Özer’ e ait, aslında albümde bir parça “Herşey seninle güzel” bu albümü İzmir’ de bulunan Matara İlgi Evi adlı dükkanın ilanlarında yakaladım. Dinlemeden almak istemediğimden sevdiğim bir dostuma rica ettim ve kendisi beni kırmayarak İzmir seyahatinde bunun için zaman ayırdı ve dinleyerek elden teslim aldığı plağı. Bu parçanın eşim ve benim için önemi büyüktü çünkü düğünümüzde çalan dans parçasıydı. Plağı pikapa yerleştirip iğneyi üzerine bıraktığımda sanki Zerrin bizi ziyarete gelmiş ve düğünümüzdeki gibi dans etmemiz için tekrar söylüyordu o muhteşem parçayı. İşte bu yüzden plakların dünyası çok başka, bir kere o kaliteli sesi duymaya başladığınızda resmen bağımlılığa dönüşüyor ve sürekli yeni üyeler eklemek istiyorsunuz koleksiyonunuza.

zerrin ozer sevgiler Murat Yazıcı Plak Pazarı Var Vatandaş!

Aslında bu konuda daha detaylı bir yazı hazırlamak istiyordum ama artık bir yerden başlamam gerektiğine karar verdim. Özellikle bugünü seçmemin nedeni ise bu hafta sonu Kadıköy Tepe Nautilus AVM’ de bahsettiğim sergi devam ediyor olacak. 17 Ocak 2016 tarihine kadar tarihe tanıklık etmek istiyor, eskiye olan özleminizi gidermek ve plaklar ile tanışmak istiyorsanız mutlaka ziyaret etmelisiniz! Pikabı olmayanlar sizin içinde hala geç değil, çünkü pikap satan esnaflarda orada. Siyah tekerleğin içinde hapsettiği o anların sesini iğneye ve oradan kulağınıza aktardığı o yalın ve müdahale edilmemiş sesi bir kere duymanızı isterim, sonrasında zaten vazgeçemeyeceksiniz!

plak temizligi Murat Yazıcı Plak Pazarı Var Vatandaş!

E-Posta Adresinizi Kaydedin, Yazılarımı İlk Siz Okuyun!

Abone Olun Murat Yazıcı

More from Murat Yazıcı

Renk Cümbüşü İtalyan Plajları

Güneşe veda etmenin zamanı geldi, yaz neredeyse bitiyor. Alman fotoğrafçı Bernhard Lange...
Read More